Programatoare memorii,mcu,flash

Programatoare memorii,mcu,flash

Mesajde ovi_dk » Dum Apr 14, 2013 7:38 pm

Propun sa discutam despre programatoare de toate felurile in acest subiect.Personal detin o gama larga de programatoare de toate felurile si pot sa spun ca fiecare are plusurile si minusurile sale insa e ine de avut in arsenal deoarece se complecteaza unul pe celalalt.
Pentru un incepator in domeniul auto este necesar sa aiba un upa, un etl si un programator de flashuri.
Astept si parerile altora referitor la programatoare must to have:) :D
Tot ce postez este in scop educational!Nu imi asum raspunderea pentru scopurile in care cineva utilizeaza solutii date de mine.
ovi_dk
Administratorul site-ului

Re: Programatoare memorii,mcu,flash

Mesajde Gagarin » Mie Apr 17, 2013 6:11 am

upa trebuie sa fie mana dreapta.etl-urile sunt bune,recomand cel pentru hc05x16 unde e cel mai sigur programator din lume,cat despre flash[eu am facut putine]cred ca un beeprog e bun desi e scump.revenind la upa pentru cine-i descopera secretele va avea o satisfactie garantata.upa nu e doar programator,e SCULA.si pentru convingere cautati de folositi generatorul de impulsuri la unele ecu :mrgreen: satisfactie garantata.
Gagarin

Mesajde ovi_dk » Mie Apr 17, 2013 9:25 am

Asa este upa e rules daca lucrezi in programari!Este foarte usor de folosit si foarte bine gandit.Sunt multi care prima oara au luat x prog si s-au obisnuit cu el,insa cine se obisnuieste cu upa scoate greu x progul din seltar:)
Tot ce postez este in scop educational!Nu imi asum raspunderea pentru scopurile in care cineva utilizeaza solutii date de mine.
ovi_dk

Mesajde elephantul » Joi Apr 18, 2013 9:42 am

singurul minus la upa este ca nu face pin check, eu am corupt cu upa si microwire si spi, poate din cauza programatorului poate din cauza mea ca m-am grabit si nu am acordat suficienta atentie la curatarea pinilor si contactul dintre pin si programator, de cand folosesc memprog de la elnec nu mai am nici o emotie in privinta corectitudinii citirii,folosesc upa ca programator de baza in chestiile care chiar daca dau gres nu e problema (ex dash Logan) dar cand am vreun bsi pe mana, direct memprog-ul
elephantul

Mesajde Tachonow » Dum Apr 21, 2013 12:22 am

upa corupe dumpurile din cauza tensiunii de alimentare prea mare care se da pe cip la cititre scriere.
o alimentare gradate asa cum face un programator profesional nu determina intrarea in oscilatie a mcu si implicit a activarii magistralei de date.
Tachonow

Mesajde george » Dum Apr 21, 2013 10:43 pm

am avut dumpuri citite de upa pe care efi nu le-a inteles, in schimb cititi cu x-prog a fost ok , acuma nu-s expert da ideea e ca daca e si una si alta completat, bineinteles, de ceva prog universal iti faci treaba
george

Mesajde tavicu21 » Sam Feb 01, 2014 6:00 pm

Poate cineva sa imi spuna daca upa stie sa faca m35080?si ce nu stie sa faca.poate aveti mai multa experienta cu upa si v-ati lovit de situatii cand mai da gres.ms
tavicu21

Mesajde ovi_dk » Mar Feb 04, 2014 10:12 pm

Cele simple 35080 le scrie,alea D80D0WQ , D160D0WQ nu le face.La hc05 securizate nu e bine sa te bagi cu upa restul este ok.:)
ovi_dk

Inapoi la Programatoare Memorii,Transpondere